Proč? 13x proto | Recenze

14. dubna 2016 v 17:26 |  Mezi řádky

Clay Jensen je úplně normální kluk na střední. Jednoho dne na verandě najde balíček - krabici od bot v balicím papíře, bez zpáteční adresy. A uvnitř... 7 magnetofonových kazet. Kdo dnes poslouchá kazety? A má si je on vůbec na čem přehrát? Ale když Clay ze zvědavosti zasune první kazetu do sterea, svět se mu obrátí vzhůru nohama. Z reproduktorů se totiž ozve hlas Hannah Bakerové - jeho spolužačky, která spáchala sebevraždu. Proč tedy znovu vstupuje do jeho života?
(albatrosmedia.cz)

Na tuhle knihu jsem narazila čistě náhodou, když jsem si vytvářela nové seznamy na databazeknih.cz. Ze začátku jsem jí moc nevěřila, zvlášť když jsem viděla obálku, která působí jako knížka pro děti. No, opak je pravdou a opravdu si neumím představit, že bych ji dala přečíst dítěti.

Jsem trošku rozpačitá ze jména na obálce, neboť jsem to našla pouze v této verzi a i na knize v knihovně je to vytištěné takto, na internetu jsem však spisovatele našla pod jménem Jay Asher.Jak jsem již říkala, obálka mě nijak víc nezaujala a spíš zprvu odradila. Nicméně i přesto, že jsem toho měla zrovna na čtení celkem dost (a stále mám), odhodlala jsem se, si dát pauzu od jiných a přejít na něco nezávazného. Nesuď knihu podle obalu.

Příběh začíná celkem nevinně, nic netušíc pokračujete po stránkách dál. Popravdě musím ale říct, že to nebylo jako s pár knížkama, kdy jsem se musela několik dní prolouskávat začátkem, neboť děj začínal až za polovinou knihy. Zde to bylo jiné a něco mě vtrhlo do děje již na prvních pár stránkách.
Jak jsem tak prostupovala knihou, začínala jsem u čtení čím dál více přemýšlet. Nad dny, co probíhaly, nad každou událostí, protože o to jde v té knize. Jen jedna věc může změnit něčí celý život. Nebo ho ukončit. Naprosto jsem se vcítila do kůže Claye. Cítila jsem se velice smutně a každou stránku litovala, že vlastně je už mrtvá a ne, nevrátí se. O to to bylo smutnější.
Zhruba za třemi čtvrtinami knihy jsem byla s emocemi vážně vedle. Byly horší knihy, kde jsem musela přestávat číst, abych přes slzy viděla jednotlivá písmena.
Tato kniha mě nerozbrečela, i když jsem měla nakrajíčku, ale mile překvapila. Dokonale mi posloužila jako oddechovka od jiných děl a jsem si jistá, že si jí přečtu znovu, a to se mockrát nestává!

Na závěr musím říct, že to není jedna z nejlepších knih, ale rozhodně ne jedna z horších. Přece jen se stala bestsellerem.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama