Můj pohled na Halloween

11. října 2016 v 15:30 |  Výkřiky do tmy
Dnes se dostávám k článku, který plánuji už nějaký ten pátek. Nápad byl vcelku prostý a je to téma, jež můžete vidět na mnoho fórech, diskuzích i portálech v době Dušiček. Je to ten typický souboj mezi těmito dvěma svátky. Jedni jsou pro českou verzi a přímo se jim Halloween nechutí, neboť jim připadá, že je to jen další fraška od Amíků(vím, že to není jejich svátek) plná komerce. Další to schvalují a tyto tradice jim nevadí a pak tu jsou ti, kterým je to prostě jedno. A já patřím do té druhé kategorie a rozhodla jsem se objasnit pár věcí, které někteří stále nepochopili. :)

Nejsem čech?

Ale prosím vás. Kdo to kdy pronesl, že pokud se mi líbí tradice z jiné země, automaticky mi mizí má národnost? Kdo vypustil takovou hloupost? Vánoce jsou ryze české svátky? Velikonoce? Však se také slaví ve více zemích a tradice se už jen promíchaly. Nezastávám názor, že vše, co udělám, musí být jen českého úmyslu. Já jsem čech ráda, ale neznamená to, že musím odsuzovat kulturu jiných zemí.


My máme Dušičky.

Máme, ale jsou to dva úplně odlišné svátky, které mají absolutně jiné kořeny. Zatímco Halloween vznikl v 1. století, kdy Papěž rušil kelstské svátky, Dušičky vznikly v 10. století a jsou svátkem římskokatolického liturgického roku. Obě zvyklosti mají jiné tradice a znamenají něco úplně jiného. Liší se v náboženství i době založení. A teď mi řekněte, je to 'americká' obdoba Dušiček, jen více komerční? Mně to moc podobné nepřijde.

Je to svátek morbidností a krutosti.

Já to mám ráda, přijde mi to kreativní a nápadité. Když se to tak vezme, nejsou to jen kostýmy kostlivců, zombie, krvelačných upírů, ale i Mickey Mouse, princezem, nejrůznějších zvířat atd. Co je špatného, když se člověk oblékne do kostýmu své oblíbené postavy? Stačí si to jen utvořit k obrazu svému a to je na tom to úžasný. Někdo si vydlabe dýní, jiný si z domu udělá netopýří jeskyni. Každý si to může oslavit jak se jim chce. A vůbec, má to úkol strašit, tvářit se mrtvě a nepřilákat pozornost, že tu zbyl někdo živý.

Výmysl teenagerů.

S mamkou každý rok nakupujeme dýně, svíčky, halloweenské ozdoby, sledujeme filmy s touto tématikou a nepřijde mi, že by byla v pubertálním věku. (Jí by se to určitě líbilo, ale skutečnost je jiná.) I přesto, že to nebere nikterak vážně jako já, ráda mi s výzdobou pomáhá a již jako malá jsem dlabala dýně, zapalovala svíčky a vyráběla kostýmy.

Pokud to shrnu, mohli jste se dozvědět, že k Halloweenu chovám veliké sympatie, ale to neznamená, že odsuzuji Dušičky, stejně více tíhnu ke starému tradičnímu Samhainu. Jak už jsem řekla, jsou to dva NAPROSTO ODLIŠNÉ svátky, které spojuje možná tak blížící se datum, hnidopišní tradicionalisté a souvislost s mrtvými. Nic víc, nic míň.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ivy Haven Ivy Haven | Web | 16. října 2016 v 11:28 | Reagovat

Absolútne s tebou súhlasím. Niektorí Halloween kritizujú, že nie je slovenský alebo český, ako keby všetky ostatné sviatky boli. Myslím, že je to môj obľúbený sviatok, a to sa ani nemusím prezliecť za nejakú masku. Stačí mi tá atmosféra. Samozrejme, chodenie od domu do domu prezlečení za nejakú príšeru má tiež obrovské kúzlo.

2 Bestinblack Bestinblack | Web | 16. října 2016 v 14:17 | Reagovat

[1]: Přesně tak. Nepředpokládám, že se to zalíbí každému, to snad není ani možné, ale neustálé kritizování mne už unavuje. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama