Ošklivý odstín modré bundy aneb proč nechodím do města

14. března 2017 v 17:00 |  Výkřiky do tmy
Kdo dal ostatním lidem oprávnění k urážení, okřikování na ulici a zesměšňování lidí, kteří vyčnívají z davu, vypadají jinak nebo se chovají a přemýšlejí jinak? Je tu někdo, kdo udává takové odznaky osobám, které se mohou hrubě vyjadřovat k ostatním a nebudou za to postihnuti? Respektive se to bude brát jako normální, neboť oni patří do většiny a lidé, kteří jsou takto napadání, jsou jen pouhá menšina.

Uvedu vás do děje, abych si tu netlachala jen tak do větru, i když to dělám hodně často a nebyla by to žádná změna.
Den jako každý jiný, průměrná teplota, počasí bylo vcelku dobré. Jedna osoba si kráčela přelidněnou ulicí a snažila se co nejrychleji dopravit na místo. Lidé se za ní otáčeli, jako to je pokaždé, kdy vytáhne paty z domu, a dokonce jí to i často lichotilo. Dnes se však mezi těmi lidmi našel i jeden absolutní idiot, nejde to říci jinak, který zřejmě jeden ten odznak má a tak si dovolí vykřiknout pár ošklivých slov mířených právě na onu vyčnívající osobu, která kličkovala ulicí. Veřejné nařknutí ze satanismu, nebo i rovnou pasování na samotného satana, vystřídalo poté jeho hlasité znechucení a pár dalších slov. Ruch v ulici jako by se rázem zastavil a oči všech přítomných nyní směřovaly na malou osobu v černém, která si do této doby mírumilovně procházela po chodníku rozjímajíc nad knihou, která ji ležela v batohu.

Moje otázka je jen jedna - jaké má ten člověk právo na takové veřejné napadení?

Ani jeden jediný člověk se nesnažil skrýt jisté znechucení, které v osobě našel, ani jeden si nehleděl svého a tak jen všichni s upřeným pohledem sledovali procházející černou můru, jež se snažila zmizet ze scény. Div muži s odznakem nezatleskali, že dokázal tak dokonale ztrapnit mladou duši, která se jen snažila projít městem. A pro ty, kteří chtějí namítat, že osoba byla zbabělá, že si to nechala líbit, co by se změnilo opakem? Ve chvíli, kdy se tohle stane, nevymyslíte ani jedno smysluplné slovo, které byste mohli říct. Ba by se to mohlo otočit ještě proti vám.

A co by se stalo, kdyby ona osoba urazila jeho, že má modrou bundu, odstín modré, který je prostě děsný, jako jemu připadala ta černá? Kdyby ho škatulkovala mezi křesťanské fanatiky jen protože jí obvinil z náboženství z právě druhé strany? Podívali by se znechuceně na něho? Tleskali by teď v duchu jí? Ne.

Vcelku to ani nechápu. Řekněme, že modré vlasy, tmavá rtěnka a černé oblečení možná někoho může lehce pobuřovat, ale stále si myslím, že vypadám daleko méně výstředně než jiní, které potkávám na ulici. Opravdu smekám nad každým, který má povahu takovou, že si narážky nebere k srdci.

Co vlastně chci tímhle vypovídáním napravit? Vůbec nic. Nemůžeme měnit společnost, můžeme ji jen přhlížet. Nikdy se to nezmění a všichni, ať už jsou černé můry, chodící duhy, bledí upíři nebo jen trochu jiní, budou terčem ostatních. Co nám zbývá? Také vůbec nic, jen si hledět svého, neboť tak to tady funguje. Můžeme se cítit vyjímečně, že jsme chytřejší. Můžeme si hrdě chodit po ulici i přes všechny nadávky, ale v hloubi duše to zůstane. Bude jen na nás, zda se do toho kouta svého těla budeme vracet, nebo každý den za tím zavřeme dveře.

Mnohdy nemáme ani jinou možnost.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucka Lucka | E-mail | Web | 15. března 2017 v 12:04 | Reagovat

Ač je to smutné, lidé jsou bezohlední a rádi si vyhlíží osoby, které slovně napadají, protože vědí, že ta daná osoba se nebude bránit... :-/

2 Siginitou Siginitou | Web | 18. března 2017 v 16:50 | Reagovat

V dnešní době to je tak neustále. Jakoby lidé neměli nic jiného na práci než hodnotit oblečení, vzhled a napadat jiné lidi.

3 smartly smartly | 2. července 2018 v 11:14 | Reagovat

Mohla si prekrížiť prsty, urobiť nimi vo vzduchu kruh s ním ako epicentrom a s hlbokým zastreným hlasom a vygúlenými očami vydýchnuť: "Ó, preklínam ťa, Ježišov poskok, do dvoch rokov umrieš!" :D
Nie, vážne, časom si zvykneš, neboj. Čím výstrednejší, tým viac pozornosti, to je proste fuckt.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama